Вступ
Дія.Сіty — мабуть, чи не найбільш обговорювана тема серед ІТ-підприємців. Цей новаторським податковий та правовий режим був створений у відповідь на потреби української IT-індустрії, пропонуючи альтернативу традиційній схемі роботи через ФОП. Таким чином компанії отримали можливість функціонувати в рамках офіційного правового поля.
8 лютого 2024 року Дія.Сіty відзначила свою другу річницю. Незважаючи на відносно короткий період існування, до простору доєдналися вже понад 800 ІТ-компаній. У 2022 кількість резидентів зросла у 1,5 рази, а тільки за січень 2024 до Дія Сіті долучилися 40+ компаній. Судячи з усього, динаміка лише зростатиме.
При цьому, згідно з даними дашборду Мінцифри 360 Tech Ecosystem Overview, в Україні зареєстровано 2 214 ІТ-компаній. Це означає, що більше половини компаній ІТ-сектору досі стоїть на роздоріжжі: долучатися до Дія.City чи ні. Це пов’язано насамперед з тим, що попри відкритість та прозорість системи, у багатьох ІТ-компаній досі залишається багато запитань — чого очікувати, як перехід вплине на ведення бухгалтерії, сплату податків, відносини компанія-працівник тощо.
Маючи великий досвід переходу на Дія.Сіty з нашими ІТ-клієнтами, ми вирішили поділитися ключовими інсайтами — які труднощі можуть виникнути у вас в процесі та які переваги отримаєте як результаті.
Бенефіти Дія.Сіty для IT-компаній
Звісно, ключовою перевагою є те, що перехід на Дія.City дозволяє IT-компаніям працювати в повністю легальному полі. Це суттєво відрізняється від роботи через ФОП, де існують певні ризики. Компанії, які продовжують працювати у ФОП-форматі можуть зіткнутися з підвищеною увагою з боку державних органів.
Інші позитивні аспекти резидентства:
- Податкові ставки: Низькі податкові ставки для працівників, включаючи ПДФО 5%, ЕСВ 22% від мінімальної зарплати, та 1,5% військовий збір.
- Корпоративний податок: 9% на виведений капітал або 18% на прибуток.
- Гнучкість в наймі: Нові моделі найму, включаючи традиційне оформлення, співпрацю з ФОП та GIG-контракти, доступні лише для резидентів Дія.City.
- Захист інтелектуальної власності: Замовник (роботодавець) автоматично отримує права на об'єкти інтелектуальної власності з можливістю домовитися про інші умови.
- Венчурні інвестиції: Поліпшення умов для отримання інвестицій завдяки елементам англійського права у законодавстві.
Таким чином Дія.City відкриває нові можливості для розвитку та інтеграції українського IT-сектору в глобальний контекст, пропонуючи більш стабільне та прозоре середовище для ведення бізнесу.
Досвід компаній, які вже перейшли на Дія.City
На перших етапах функціонування спецрежиму масштабні ІТ-компанії, як правило, долучалися до Дія.City з невеликою кількістю працівників та неосновними юрособами, щоб протестувати умови. Однак, враховуючи співвідношення загальної чисельності штату та темпу переходу працівників на Дія.City, заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков стверджує, що за 2-3 роки великі аутсорсери зможуть перейти у Дія.City повністю.
Наприклад, компанія SoftServe, яка від самого початку брала активну участь у створенні спецрежиму, починала взаємодію через невелику команду, а станом на 2023 кількість зареєстрованих фахівців у Дія.City становила вже 3500. Вони вдало поєднують штатну форму співпраці та гіг-контракти, які дають низку переваг:
- відсутність спеціальних юридичних вимог для оформлення контракту з гіг-працівником, а отже, можливість якнайшвидше розпочати співпрацю;
- компанія виступає податковим агентом гіг-працівника, тому спеціаліст економить свій час і нерви, а компанія має повний доступ до адміністрування податків
- діяльність гіг-фахівців не регламентується Трудовим кодексом. Разом з його норми поширюються на врегулювання відпусток та відряджень.
Ще один IT-гігант, компанія EPAM, зазначає, що очікування від резидентства в Дія.City повністю виправдалися, навіть незважаючи на складні часи в економіці країни. Низьке податкове навантаження, можливість бронювати критичних для бізнесу працівників, прозорість діяльності та інші переваги — ось що стимулює команду лише поглиблювати інтеграцію з Дія.City.
Чому важливо розглянути перехід на Дія.Сity вже зараз?
Зміни у податковій політиці, підвищена увага до операцій ФОП, а також зміщення фокусу на трансфертне ціноутворення та автоматичний обмін інформацією з податковими органами створюють новий контекст для IT-компаній. З огляду на скасування мораторію на перевірки у 2024 році, компаніям варто пріоритетно розглядати перехід на Дія.City.
Однією з основних проблем, яка може виникнути при роботі через ФОП, є визнання таких відносин як трудових, що призведе до податкових наслідків. Ось деякі ознаки, на які варто звернути увагу:
- Регулярні та однакові платежі.
- Надання офісу, техніки, програмного забезпечення.
- Корпоративні переваги, такі як медичне страхування, спортзали.
Підвищена увага до ваших банківських операцій та зміни в податковій політиці вимагають уважного аналізу ваших поточних схем роботи. Тому дуже часто до нас звертаються компанії саме для того, щоб ми перевірили прозорість їх роботи та оцінили ситуацію, враховуючи найближчі зміни.
Отож, в якому випадку вам варто прийняти рішення про перехід у Дія.City?
Якщо для вас важливо:
- Працювати в правовому полі, не боятись тиску з боку держави, адже стара схема ФОП буде поступово притискатись
- Мати прозору організаційну структуру компанії (а це досить вагомо для залучення іноземного капіталу), не роздріблювати власність та платежі по ТОВ та ФОПам
- Мати потужний захист інтелектуальної власності
- Будувати офіційні трудові відносини з працівниками, прозоро описувати в документах вимоги та умови їх зайнятості, при цьому зберігаючи низькі податкові ставки
- З легкістю залучати інвестиції, оскільки є повне бачення діяльності компанії.
Пункти вище відгукуються? Тоді настав час приступати до перших кроків, які потрібні для здійснення переходу:
1. Ознайомитися із законодавством, що регулює правовий режим Дія.City.
2. Перевірити компанію на відповідність кваліфікаційним вимогам на момент подачі заяви та після набуття статусу резидента.
3. Підготувати необхідні договори для здійснення діяльності як резидент Дія.Сity
Важливо: з нашої практики, дуже часто саме на цих етапах компанії зупиняються та відкладають рішення на потім. Для оцінки всіх аспектів та визначення найкращого шляху дій для вашої компанії, рекомендуємо скористатися професійною консультацією. Отримайте безкоштовну консультацію від наших експертів, які допоможуть вам зрозуміти всі нюанси Дія.City та вирішити, чи є це правильним кроком для вашого бізнесу. |
コメント